Hem Om Klubben Medlemskap
Medlemskap PDF Skriv ut Skicka sidan

 
Medlem blir man enklast genom att sätta in medlemsavgiften på Svenska Bullmastiffklubbens PlusGiro 441 44 10 - 3
Eller kontakta medlemsansvarig/kassör  Pernilla Lindahl  Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar. Du måste tillåta Javascript för att visa e-postadressen

Medlemsavgift 2020 (gäller kalenderår)

GDPR

Förordningen benämns oftast bara som GDPR baserat på förkortningen av det engelska namnet: General Data Protection Regulation.

EU:s dataskyddsförordning om hantering av personuppgifter, träder i kraft inte bara i Europa utan också i Sverige i maj 2018. Anledningen är att göra hanteringen av personuppgifter så enhetlig som möjlig inom EU. Det nya regelverket ger verksamheter nya förpliktelser och privatpersoner nya rättigheter.

...

Svenska Bullmastiffklubben behandlar personuppgifter i enlighet med EU:s dataskyddsförordning GDPR. För att det ska vara tillåtet att behandla personuppgifter krävs en rättslig grund. I policyn nedan beskrivs hur Svenska Bullmastiffklubben samlar in, lagrar, använder och lämnar ut dina personuppgifter.

Som medlem hos oss samtycker du till behandling av dina personuppgifter (bl.a namn, adress, telefonnummer) och att vi lagrar personuppgifterna elektroniskt och skriftligt hos oss. Ändamålet för behandlingen av dina personuppgifter är att administrera medlemsavtal mellan oss.

Radering sker 1 gång/år. Läs mer här: https://www.datainspektionen.se/dataskyddsreformen/

Genom att betala medlemsavgiften/anmälningsavgiften godkänner du att dina personuppgifter samt hundens uppgifter kommer att finnas i utställningskatalogen samt resultatlistor som även kan komma att publiceras i vår tidning Bullmastiffbladet, Svenska Bullmastiffklubbens hemsida och Facebooksida.


Huvudmedlem 300:-
Familjemedlem 50:-
Medlem boende utomlands 350:-


Uppfödare som anmäler valpköpare till klubben står för en halv årsmedlemsavgift (klubben bjuder då på den andra halvan). Detta för att få alla bullmastiffägare att vara med i klubben

Information till dig som är uppfödare av Bullmastiff

För att få stå på Svenska Bullmastiffklubbens uppfödarlista i Bullmastiffbladet och annonsera på klubbens hemsida krävs:
Att du är medlem i SBMK. Står mer än en person för uppfödningen, krävs att båda är medlemmar.
Detsamma gäller för att ställa ut hund med mer än en ägare.
Att du inte står för "icke hänvisning" på SKK. Att du är medlem i SKK och endast föder upp rasrena, registrerade valpar.
Att den som önskar betald annonsplats på Svenska Bullmastiffklubbens hemsida under ”uppfödare” förbinder sig att följa nedanstående:


ETISKA REGLER

Uppfödaren förbinder sig att vid sidan om nedanstående etiska regler, även följa SKKs GRUNDREGLER.Vid presentation av hundar och i samband med åberopande av meriter och/eller hälsoresultat skall hundens registrerade namn tydligt framgå.Hälsoresultat man hänvisar till skall vara officiella (alltså registrerade hos SKK eller annan officiellt erkänd kennelklubb/organisation.)Hjärtintyg avseende aortastenos skall finnas hos klubben om man hänvisar till hjärta u.a. på avelsdjur.Alla tävlingsmeriter skall vara officiella – är det inofficiella resultat/ utställningsresultat man hänvisar till skall detta klart framgå.
(OBS! Valpklass är ALLTID inofficiell).

Vid beställning av annons med eller utan länk till egen hemsida ses annonsen/hemsidan över, så att den överensstämmer med ovanstående etiska regler. Om så är fallet får uppfödaren ett skriftligt besked, varefter uppfödaren betalar in annonsavgiften och annonsen kan läggas ut. Alternativt ger klubben skriftligt besked till uppfödaren om vilka korrigeringar som behöver vidtas innan annonsen kan accepteras.Vid anmärkningar mot redan befintlig annons/hemsida som initialt granskats enligt ovan, tas frågan upp för granskning och beslut i styrelsen och i de fall annonsen/hemsidan befinns strida mot ovanstående etiska regler får uppfödaren ett skriftligt besked om detta och en möjlighet att korrigera uppgifterna inom 2 (två) veckor.

Om klubben inte erhållit svar inom dessa två veckor tas annonsen bort och kan inte tas under nytt övervägande förrän nästa annonsperiod.
Eftersom detta är att betrakta som ett avtalsbrott sker ingen återbetalning.Den som uppmärksammar en hemsida som inte förefaller att följa de etiska reglerna kan rapportera detta till Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar. Du måste tillåta Javascript för att visa e-postadressen Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar. Du måste tillåta Javascript för att visa e-postadressen


ANNONS PÅ KLUBBENS HEMSIDA

I annonsen får ingå:- Kennelnamn
- Namn på innehavare
- Adress och tel. + ev mobil och/eller fax
- E-postadress
- Adress till hemsida
- En bild
- Ett kortfattat meddelande på några meningar.Skicka uppgifterna till webmaster.Kostnad 200 SEK per kalenderår, vilka sätts in på klubbens plusgiro nr 441 44 10-3

(publ.
i Bullmastiffbladet 2/07)På uppfödarsidan i tidningen hamnar den automatiskt som är medlem i SBMK och har fått kennelnamn godkänt av SKK.Har du tagit en första kull, ännu inte fått kennelnamn, men i övrigt uppfyller kraven, kontakta redaktören. För att få registrera valpar är ansökan om kennelnamn obligatorisk efter andra kullen enligt SKKs regler.


 
Copyright © 2021 Välkommen till Svenska Bullmastiffklubben. Alla rättigheter reserverade.
Joomla! är en fri programvara publicerad under GNU/GPL Licens.